نگهداری پرندگان به عنوان حیوانات خانگی + برترین محصولات نگهداری پرندگان

نگهداری پرندگان به عنوان حیوانات خانگی

 • 29 آذر 1401
 • 0 نظر
 • admin

حیوانات خانگی پردار مانند طوطی ها می توانند مکمل های جذابی برای خانواده باشند. صاحبان پرندگان باید بدانند که اگرچه حیوانات خانگی آنها ممکن است همراهان بسیار باهوش و سرگرم کننده ای باشند، اما گاهی اوقات می توانند حامل میکروب هایی باشند که می تواند باعث بیمار شدن افراد شود.

اگرچه نادر است، اما میکروب های پرندگان می توانند باعث بیماری های مختلفی در افراد شوند، از عفونت های پوستی جزئی تا بیماری های جدی. یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید از خود در برابر بیماری محافظت کنید، شستن کامل دست‌های خود با آب و صابون پس از تماس با پرندگان، مدفوع آنها یا وسایل داخل قفس است.

با ارائه مراقبت های معمول دامپزشکی به حیوان خانگی خود و پیروی از نکات مربوط به افراد سالم، احتمال کمتری دارد که در اثر لمس کردن یا داشتن یک پرنده حیوان خانگی بیمار شوید.

چگونه در اطراف پرندگان خانگی سالم بمانیم

قبل از خرید یا پذیرش یک پرنده خانگی، مطمئن شوید که یک پرنده نوع حیوان خانگی مناسب برای خانواده شما است. بدانید که بسیاری از پرندگان خانگی عمر بسیار طولانی دارند. برخی از طوطی ها می توانند 20 سال یا بیشتر عمر کنند. پرندگان نیاز به مراقبت ویژه ای دارند و گاهی اوقات می توانند حامل میکروب هایی باشند که باعث بیمار شدن افراد می شود. به همین دلیل، انواع خاصی از پرندگان ممکن است برای کودکان خردسال یا افرادی با سیستم ایمنی ضعیف که در خانه زندگی می کنند مناسب نباشند.

دست هایتان را بشویید

 • دست های خود را کاملا با آب و صابون بشویید

o پس از دست زدن به پرندگان، اسباب بازی های آنها، ظروف غذا و آب یا سایر تجهیزات

o پس از تمیز کردن قفس ها، زیستگاه ها، یا سکوهای پرندگان

o قبل از خوردن، نوشیدن

 • بزرگسالان باید بر شستن دست کودکان خردسال نظارت داشته باشند.
 • اگر آب و صابون به راحتی در دسترس نیست از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید. مطمئن شوید که ضدعفونی کننده دست را در نزدیکی محوطه پرنده در دسترس داشته باشید تا مهمانان و کودکان پس از دست زدن به پرندگان از ضدعفونی کننده دست استفاده کنند.

قفس ها و تجهیزات پرنده خانگی خود را تمیز کنید

 • هنگام تمیز کردن قفس، فضولات را با دستان خالی جمع نکنید. همیشه بلافاصله پس از تمیز کردن یا دست زدن به پرنده دست های خود را کاملاً بشویید.
 • وسایل یا مواد موجود را در سینک آشپزخانه را تمیز نکنید. این شامل قفسه و ظروف غذا و آب است. باکتری ها و سایر میکروب ها می توانند مناطق آماده سازی غذای شما را آلوده کنند.
 • دست های خود را بلافاصله پس از دست زدن به پرنده یا هر یک از لوازم آن بشویید.

از زخم و خراش پرندگان جلوگیری کنید

پرندگان خانگی دندان ندارند، اما منقار آنها در صورت گاز گرفتن یا خراشاندن شما می تواند آسیب زیادی به شما وارد کند. پرندگان همچنین می توانند ناخن ها و چنگال های بسیار تیز داشته باشند. میکروب ها می توانند از چنگال و خراش پرندگان پخش شوند، حتی زمانی که زخم عمیق یا جدی به نظر نمی رسد. همیشه مراقب کودکان در اطراف پرندگان باشید. اگر پرنده ای شما را خراش داد یا گاز گرفت، باید:

 • بلافاصله زخم ها را با آب و صابون بشویید.
 • اگر:

o پرنده بیمار به نظر می رسد،

o زخم جدی است (خونریزی کنترل نشده، از دست دادن عملکرد، درد شدید، قرار گرفتن در معرض عضله یا استخوان) یا فکر می کنید به بخیه نیاز دارید.

o زخم قرمز، دردناک، گرم یا متورم می شود یا

o از آخرین واکسن کزاز بیش از 5 سال می گذرد.

اگر به دنبال مراقبت های پزشکی هستید، حتماً به پزشک خود بگویید که پرنده ای شما را خراشیده است.

keeping birds

چگونه پرندگان خانگی را سالم نگه داریم

سالم نگه داشتن پرنده خانگی به سلامت شما و خانواده تان کمک می کند.

قبل از انتخاب پرنده خانگی

 • یک دامپزشک محلی را که تجربه کار با پرندگان خانگی دارد (یک دامپزشک پرندگان) شناسایی کنید تا به شما در حفظ سلامت پرنده کمک کند.
 • قبل از اینکه پرنده را به خانه بیاورید، با انواع مختلف پرندگان و شخصیت و نیازهای توجه آنها آشنا شوید. پرندگان حیواناتی بسیار باهوش و اجتماعی هستند که نیاز به توجه زیادی دارند. همچنین در مورد طول عمر نوع پرنده ای که به آن علاقه دارید بدانید زیرا بسیاری از پرندگان می توانند 20 سال یا بیشتر زندگی کنند.
 • در مورد نحوه مراقبت صحیح از پرنده قبل از خرید تحقیق کنید. از دامپزشک خود در مورد غذا، مراقبت، و محفظه یا محیط مناسبی که برای پرنده ای که انتخاب می کنید، بپرسید.
 • مکانی را برای قفس، نشیمنگاه یا محوطه پرنده خود انتخاب کنید. پرندگان خانگی باید در مکانی گرم و بدون پیشروی نگهداری شوند که دارای نور کافی و نزدیک به فعالیت در خانه باشد.
پیشنهاد:
نگهداری از سگ ها به عنوان حیوان خانگی

نحوه انتخاب پرنده خانگی

هنگام انتخاب یک پرنده خانگی، باید:

 • نگرش، خلق و خو، اندازه، سطح فعالیت و طول عمر پرنده را با خانواده، خانه و مدت زمانی که باید با حیوان خانگی خود بگذرانید مطابقت دهید.
 • پرندگانی را انتخاب کنید که هوشیار و فعال هستند. پرندگان باید پرهای صاف، براق و نرمی داشته باشند که عاری از زباله یا فضولات باشد. پرندگانی که افسرده به نظر می رسند، زیاد حرکت نمی کنند یا کثیف به نظر می رسند ممکن است بیمار باشند.
 • علائم بیماری را در یک پرنده بیاموزید، که می تواند شامل ظاهری تنبل یا افسرده، داشتن پرهای ژولیده یا نواحی ریزش پر، تنفس غیرطبیعی و جاری شدن مایع از چشم یا بینی او باشد.
 • هنگام آوردن پرندگان جدید به خانواده ای که قبلاً پرندگان خانگی دارد، حتماً پرندگان جدید را حداقل 30 روز قبل از معرفی آنها به پرندگان موجود خود جدا نگه دارید. این به جلوگیری از انتقال بیماری توسط پرندگان جدید به حیوانات فعلی شما کمک می کند. در این دوره جدایی:

o قبل از کار با هر گروه از پرندگان دست های خود را با آب و صابون بشویید.

o ظروف آب و غذا، اسباب بازی ها و سایر تجهیزات قفس را جدا و تمیز نگه دارید.

 • ظرف چند روز پس از خرید یا پذیرش پرنده خود، آن را نزد دامپزشکی که تجربه کار با پرندگان خانگی (دامپزشکان پرندگان) را دارد، برای بازدید بهداشتی و دریافت مشاوره در مورد مراقبت از حیوان خانگی جدید خود ببرید. برای معاینه و اصلاح منقار، ناخن یا بال، طبق توصیه، به دامپزشک مراجعه کنید.

نحوه نگهداری پرندگان خانگی

 • یک محفظه یا قفس ایمن و محکم برای پرنده خود تهیه کنید. پرندگان خانگی را از تعامل با همه حیوانات وحشی و حشرات مانند پشه ها دور نگه دارید. این حیوانات و حشرات می توانند ناقل بیماری باشند که می تواند به پرندگان خانگی شما سرایت کند.
 • به پرندگان خود اجازه ندهید بدون نظارت در خانه پرواز یا پرسه بزنند. آنها ممکن است به طور تصادفی به دام بیفتند یا صدمه ببینند.
 • از نگهداری پرندگان خانگی در مناطقی که غذا یا نوشیدنی تهیه، سرو یا نگهداری می شود، مانند آشپزخانه یا اتاق غذاخوری خودداری کنید.
 • بر هر گونه تعامل پرندگان خود با کودکان یا سایر حیوانات خانگی نظارت دقیق داشته باشید تا احتمال آسیب دیدگی کاهش یابد.

قفس ها و تجهیزات پرندگان خانگی را تمیز و ضد عفونی کنید

 • قفس ها، محفظه ها و نشیمنگاه های پرندگان را تمیز نگه دارید تا از تجمع فضولات جلوگیری شود.
 • اگر زیستگاه ها و لوازم را در داخل خانه تمیز می کنید، از سینک ظرفشویی یا حمام استفاده کنید و بلافاصله پس از آن منطقه را کاملا تمیز و ضدعفونی کنید.

سلامت پرنده خانگی خود را کنترل کنید

 • به دامپزشکی که تجربه کار با پرندگان خانگی (دامپزشک پرندگان) دارد، برای معاینات روتین برای حفظ سلامت پرنده خود و جلوگیری از بیماری های عفونی مراجعه کنید.

پرندگان بیمار ممکن است لاغر، افسرده یا تنبل شوند، اسهال داشته باشند، مایعات از چشمانشان جاری شود یا پرهای خود را از دست بدهند. اما پرندگان همچنین می‌توانند حامل میکروب‌هایی باشند که ممکن است افراد را بیمار کند بدون اینکه اصلاً بیمار به نظر برسند.

لیست محصولات منتخب

درحال دریافت محصولات منتخب...

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

نگهداری گربه ها به عنوان حیوان خانگی

✎تحقیقات نشان داده است که گربه ها می توانند حمایت عاطفی و خلق و خوی شما را بهبود بخشند و […]

گربه سانان سالم: شناخت مشکلات رایج سلامت گربه

گربه ها به طور کلی موجودات سالمی هستند.☻ اما آنها بهترین نیستند که به ما اطلاع دهند که آیا درد […]

نگهداری از سگ ها به عنوان حیوان خانگی

سگ ها می توانند اثرات مثبت زیادی بر زندگی صاحبان خود داشته باشند.❤ آنها بر رشد اجتماعی، عاطفی و شناختی […]

حیوانات خانگی و مقاومت ضد میکروبی

✎ آنتی‌بیوتیک‌ها جان انسان‌ها را نجات می‌دهند، اما هر زمان که استفاده شوند، می‌توانند منجر به مقاومت ضد میکروبی شوند. […]

اسکوپ در مورد تغذیه حیوانات خانگی

✍ تغذیه خوب برای زندگی طولانی و سلامت حیوانات خانگی مهم است. اما اکثر حیوانات خانگی برای انتخاب غذا برای […]

نگهداری از طیور به عنوان حیوان خانگی در حیاط

نگهداری از طیور در حیاط (مرغ، اردک، غاز، مرغ هندی و بوقلمون) رواج بیشتری پیدا کرده است.✿ مردم از پرورش […]

کدام گیاهان خانگی دوستدار حیوانات خانگی را باید بگیرید و پرورش دهید؟

✍ صاحبان حیوان خانگی بودن بسیار شبیه مراقبت از گیاهان است. تغذیه با مقدار مناسب غذا، نور خورشید و آب […]

راه هایی برای ایمن نگه داشتن افراد و حیوانات خانگی در طول سفر

داشتن حیوان خانگی می تواند فرصت های ورزش، بیرون رفتن و کشف مکان های جدید را افزایش دهد. هنگام سفر […]

دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه