گربه سانان سالم:↩ شناخت مشکلات رایج سلامت گربه

گربه سانان سالم: شناخت مشکلات رایج سلامت گربه

 • 30 آذر 1401
 • 0 نظر
 • admin

گربه ها به طور کلی موجودات سالمی هستند.☻ اما آنها بهترین نیستند که به ما اطلاع دهند که آیا درد یا ناراحتی دارند. و وقتی متوجه می شوید که چیزی آشکارا اشتباه است، گاهی اوقات یک مشکل خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنید ادامه دارد.

در واقع، گاهی اوقات وقتی درد دارند به معنای واقعی کلمه پنهان می شوند. بنابراین اگر بچه گربه شما دور از چشم است، بهتر است او را بررسی کنید و به دنبال علائمی باشید که نشان می دهد ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر می بینید که در خارج از ظرف مخصوص، نقطه ای از استفراغ یا مدفوع وجود دارد، ممکن است گربه شما مشکل سلامتی داشته باشد.

از آنجایی که بسیاری از مشکلات رایج سلامت گربه قابل پیشگیری هستند یا به راحتی توسط دامپزشکان برطرف می شوند، همیشه ایده خوبی است که مشکلات سلامتی را زودتر از زمان بدتر شدن آنها تشخیص دهید.

اگر با یک گربه همراه (یا چندین گربه) زندگی می کنید، چه نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد گربه شما ممکن است مشکل سلامتی داشته باشد؟

نشانه هایی که ممکن است گربه شما نیاز به مراجعه به دامپزشک داشته باشد

 • برآمدگی یا برآمدگی هایی که قبلاً متوجه آنها نشده اید
 • خاراندن بیش از حد یا مکرر گوش یا سایر اعضای بدن
 • تغییرات در سطح انرژی آنها
 • لنگیدن یا تغییر در نحوه راه رفتن
 • ادرار کردن و/یا مدفوع در جایی که قرار نیست (زمانی که قبلا می دانستند)
 • نوشیدن آب بیشتر یا کمتر از حد معمول
 • خوردن چیزهایی که نباید بخورند (پست وبلاگ قبلی ما در مورد غذاهای سمی برای سگ ها و گربه ها را ببینید)
 • مشکلات پوستی/ریزش مو
 • استفراغ/گلوله مو
 • اسهال
 • بوی بد دهان (به پست ما در مورد سلامت دندان حیوانات خانگی مراجعه کنید)
 • نفس کشیدن خنده دار
 • آراستگی بیش از حد
 • صداهای غیرمعمول
 • تغییر در شکل بدن یا وزن

اگر متوجه هر یک از این موارد شدید، با تیم مراقبت های دامپزشکی تماس بگیرید و یک قرار ملاقات بگیرید. اگر شک دارید، تماس بگیرید. آنها ممکن است به شما بگویند که در اسرع وقت بروید، یا ممکن است توصیه کنند که بسته به جزئیاتی که ارائه می دهید، می تواند تا بازدید معمول بعدی صبر کند.

پیشنهاد:
چگونه بفهمیم چه زمانی سگ یا گربه خود را نزد دامپزشک ببریم؟ (علائم هشدار دهنده)

8 مشکل رایج سلامتی گربه که ممکن است متوجه آن شوید

ما سعی نمی کنیم به شما بیاموزیم که دامپزشک شوید، زیرا این کار خیلی طول می کشد (به پست وبلاگ ما در مورد دامپزشک شدن مراجعه کنید). با این حال، اگر کنجکاو هستید که متوجه شوید چه علائم متفاوتی را باید در گربه خود مشاهده کنید که می تواند نشان دهنده یک مشکل سلامتی باشد، در ادامه بیشتر بخوانید.

یک دامپزشک آموزش دیده و مجوز دارد تا بداند چگونه یک مشکل را تشخیص داده و درمان کند، بنابراین آنها از شما در مورد علائمی که متوجه شده اید سؤال می کنند. در غیر این صورت، بهتر است سعی کنید یک مشکل را به تنهایی تشخیص و درمان نکنید. احتمالاً برای انجام معاینه فیزیکی دامپزشک هزینه‌ای دریافت می‌کند، به‌علاوه آزمایش‌های تشخیصی لازم برای یافتن این که مشکل ممکن چیست، و درمان‌هایی که آنها توصیه می‌کنند.

 1. گلوله های مو. استفراغ و گلوله مو دو مشکل متفاوت هستند، اما بسیاری از مردم این دو را اشتباه می گیرند. هر دوی آن ها شامل گربه شما می شود که صدای خش خش درآورده و چیزی منزجر کننده را بالا می آورد. گلوله‌های مو برای چشم‌های آموزش‌دیده مانند رشته‌ها یا لوله‌های موی بلند به نظر می‌رسند. اینها زمانی شکل می‌گیرند که گربه‌ها خودشان را اصلاح می‌کنند و زبان خشن‌شان خزشان را می‌گیرد و آن‌ها را می‌بلعند. اگر مو از بدن آنها عبور کند مشکلی نیست. اما گلوله های مو می تواند یک مشکل واقعی باشد. “سرفه کردن یک گلوله مو” برای شما یا گربه شما خوشایند نیست.

از دامپزشک خود بپرسید که چه کاری می توانید برای جلوگیری از ایجاد گلوله های مو در وهله اول انجام دهید. و انسداد گلوله مو یک مسئله جدی است. اگر گربه شما صداهای هک یا خس می دهد و هیچ گلوله مویی بلند نمی شود، و اگر بی حال، یبوست، اسهال یا بی اشتها است، باید با دامپزشک خود تماس بگیرید تا وقت ملاقات بگیرید.

 1. استفراغ. خیلی چیزها می توانند باعث استفراغ گربه شوند. این ظاهر متفاوت از توپ مو است. می تواند شفاف به نظر برسد یا رنگی داشته باشد، ممکن است غذایی در آن باشد یا چیز دیگری که آنها خورده اند. گاهی اوقات ممکن است به نظر برسند که می خواهند استفراغ کنند و چیزی از دهانشان خارج نمی شود. اگر گربه شما زیاد یا مکرر استفراغ می کند، ممکن است دچار کم آبی شود.

بنابراین ایده خوبی است که با یک دامپزشک تماس بگیرید و در صورت امکان نمونه ای از استفراغ را بیاورید یا از آن در تلفن خود عکس بگیرید تا با دامپزشک خود به اشتراک بگذارید (من این کار را انجام دادم).

 1. ادرار کردن در خارج از ظرف مخصوص. اگر گربه شما در جایی ادرار می کند که نباید این کار را انجام دهد، یا اگر به نظر می رسد ادرار کردن او در هنگام ادرار کردن دردناک یا دشوار است، می تواند یک مشکل جدی برای سلامتی و نشانه ای از استرس باشد. علائم زیر ممکن است به این معنی باشد که گربه شما به مراقبت های دامپزشکی نیاز دارد:

– ادرار کردن زیاد، اما هر بار مقدار کمی

– ادرار کردن در خارج از جعبه مخصوص

-زور زدن هنگام ادرار کردن

-میو کردن هنگام ادرار کردن

لیسیدن کف آنها خیلی بیشتر از حد معمول

-خون در ادرار (ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه ای به نظر برسد)

Healthy cats

 1. اسهال. اگر گربه شما مدفوع شل، آبکی یا مایع دارد، ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود که توسط دامپزشک شما قابل تشخیص است.

برای جلوگیری از کم آبی گربه، مقدار زیادی آب تمیز به او بدهید و او را تا 12 ساعت از خوردن خودداری کنید. اگر هنوز مشکل اسهال یا علائم دیگر دارند، با دامپزشک خود تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات داشته باشند.

 1. مشکلات چشمی. تعدادی از مشکلات چشمی وجود دارد که گربه ها تجربه می کنند، و برخی ممکن است نشان دهنده مشکلات جدی تری باشند. به طور کلی، اگر گربه شما مشکل دارد، با یک دامپزشک صحبت کنید

-چشم های آبکی یا ابری

-خز آغشته لزج به چشم

-قرمزی یا گودی دور چشم

-چشم زدن، پنجه زدن به چشم ، یا اگر می توانید پلک سوم آنها را ببینید که معمولاً پنهان است.

 1. کک و انگل های مرتبط. کک ها شایع و قابل درمان هستند. علائمی که گربه شما دارای کک است عبارتند از کثیفی کک (نقاط سیاه ریز که نشان دهنده مدفوع کک است)، خاراندن، لیسیدن، پوست تحریک شده، ریزش مو یا عفونت پوست. اغلب می توانید کک ها را روی گربه خود ببینید اگر به شدت آلوده شده باشند.

به یاد داشته باشید که کک فقط برای غذای خون روی گربه است. در غیر این صورت، آن‌ها دوست دارند در مکان‌هایی که گربه شما دوست دارد بخوابد، مانند فرش، فرش و سایر ملافه‌های نرم بخوابند. حتی اگر روی گربه خود کک نبینید، گربه شما همچنان ممکن است کک داشته باشد و به “درماتیت نیش کک” مبتلا شود، به طوری که هیچ خزی روی گربه باقی نماند. در صورت عدم درمان، کک ها می توانند باعث از دست دادن خون شدید شوند، بنابراین اگر گربه شما دارای کک است، باید با دامپزشک در مورد درمان کک صحبت کنید.

بهتر از آن، گربه خود را در مرحله پیشگیرانه نگه دارید تا در وهله اول از حشرات دور نگه دارید. کرم های نواری انگل هایی هستند که پس از خوردن کک توسط گربه در داخل روده کوچک رشد می کنند. اگر گربه شما استفراغ می کند، وزن کم می کند یا کرم های سفید کوچکی دارد که شبیه دانه های برنج در نزدیکی باسن خود هستند، احتمالاً نشانه ای است که گربه شما نیاز به درمان انگل دارد.

 1. مشکلات گوش. گربه‌ها معمولاً با خاراندن یا تکان دادن سرشان به ما نشان می‌دهند که مشکل گوش دارند. برخی از شایع ترین مشکلات گوش، کنه های گوش هستند، انگل های کوچکی که به راحتی در بین گربه ها منتقل می شوند و بیشتر در گربه هایی که به بیرون می روند. اگر گوش گربه شما دارای تکه های کوچک سیاه یا لکه های سفید است، احتمالاً کنه است.

درمان های بدون نسخه وجود دارد، اما دامپزشک شما می تواند به شما در حل این مشکل کمک کند. اگر گوش قرمز یا متورم است، ممکن است یک عفونت باکتریایی، مخمری یا قارچی باشد. اگر گربه‌تان سرش را تکان می‌دهد، گوش‌هایش را می‌مالد یا به نظر می‌رسد که تعادل ندارد، ممکن است عفونت گوش میانی یا داخلی داشته باشد. با دامپزشک خود صحبت کنید!

 1. مشکلات دندانی. نگاه کردن به داخل دهان گربه برای تشخیص اینکه آیا آنها از مشکلات دندان یا لثه درد دارند کار آسانی نیست. و بسیاری از مشکلات دندانی زیر سطح هستند. به همین دلیل است که دامپزشکان همیشه تمام تلاش خود را برای بررسی علائم بیماری های دندانی انجام می دهند. اگر گربه‌تان غذای کنسرو شده را به کیبل ترجیح می‌دهد، تصور نکنید که آنها آدم‌های تند و تیز هستند. آنها ممکن است سعی داشته باشند به شما بگویند که چیزی دردناک است. و بوی بد دهان می تواند نشانه بیماری دندان باشد.

شیوه های دامپزشکی دوستدار گربه

تعداد کمی از گربه ها از رفتن به دامپزشکی لذت می برند، اما انجام معاینات منظم حداقل یک بار در سال و به روز ماندن در مورد واکسیناسیون و کنترل انگل کلید زندگی طولانی و سالم است.

برخی از دامپزشکان تلاش بیشتری می کنند تا گربه ها راحت به دامپزشکی مراجعه کنند. Cat Friendly Homes سایتی است که دامپزشکان را به عنوان داشتن “روش های دوستدار گربه” گواهی می دهد. آنها سعی می کنند با استفاده از دستورالعمل های رفتار دوستانه گربه ها، داشتن اتاق های انتظار فقط برای گربه ها و هوشیاری نسبت به علائم استرس گربه ها، استرس را به حداقل برسانند.

با برنامه‌ریزی و مراقبت محبت آمیز، گربه شما می‌تواند برای همه هر 9 زندگی، سالم و شاد زندگی کند.

لیست محصولات منتخب

درحال دریافت محصولات منتخب...

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

نگهداری گربه ها به عنوان حیوان خانگی

✎تحقیقات نشان داده است که گربه ها می توانند حمایت عاطفی و خلق و خوی شما را بهبود بخشند و […]

نگهداری از سگ ها به عنوان حیوان خانگی

سگ ها می توانند اثرات مثبت زیادی بر زندگی صاحبان خود داشته باشند.❤ آنها بر رشد اجتماعی، عاطفی و شناختی […]

نگهداری پرندگان به عنوان حیوانات خانگی

حیوانات خانگی پردار مانند طوطی ها می توانند مکمل های جذابی برای خانواده باشند. صاحبان پرندگان باید بدانند که اگرچه […]

حیوانات خانگی و مقاومت ضد میکروبی

✎ آنتی‌بیوتیک‌ها جان انسان‌ها را نجات می‌دهند، اما هر زمان که استفاده شوند، می‌توانند منجر به مقاومت ضد میکروبی شوند. […]

اسکوپ در مورد تغذیه حیوانات خانگی

✍ تغذیه خوب برای زندگی طولانی و سلامت حیوانات خانگی مهم است. اما اکثر حیوانات خانگی برای انتخاب غذا برای […]

نگهداری از طیور به عنوان حیوان خانگی در حیاط

نگهداری از طیور در حیاط (مرغ، اردک، غاز، مرغ هندی و بوقلمون) رواج بیشتری پیدا کرده است.✿ مردم از پرورش […]

کدام گیاهان خانگی دوستدار حیوانات خانگی را باید بگیرید و پرورش دهید؟

✍ صاحبان حیوان خانگی بودن بسیار شبیه مراقبت از گیاهان است. تغذیه با مقدار مناسب غذا، نور خورشید و آب […]

راه هایی برای ایمن نگه داشتن افراد و حیوانات خانگی در طول سفر

داشتن حیوان خانگی می تواند فرصت های ورزش، بیرون رفتن و کشف مکان های جدید را افزایش دهد. هنگام سفر […]

دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه